top of page

FESTIVĀLA PROGRAMMA

WhatsApp Image 2024-05-02 at 13.31.13.jpeg

DOKUMENTĀLĀ KINO UN SARUNU DIENA

28. APRĪLIS, 16:00

Kinoteātris "Splendid Palace"

Svētdien, 28. aprīlī, kinoteātrī “Splendid Palace” norisinājās Osokina Brīvības festivāla Ukrainai dokumentālā kino un sarunu diskusiju diena, kas tika iekļauta festivāla programmā ar mērķi parādīt kara nesto postu, veicināt diskusijas sabiedrībā par individuālo, uzņēmumu un politiķu atbildību Krievijas izraisītā kara Ukrainā kontekstā, kā arī aktualizēt atbalsta nepieciešamību Ukrainai arī turpmāk. 

Pasākumā tika izrādīta žurnālistu Ievas Vārnas un Sergeja Medvedeva dokumentālā filma “Karš Ukrainā. 730 dienas”, kā arī ukraiņu režisora Kadima Tarasova (Кадім Тарасов) pilnmetrāžas dokumentālā filma “Kultūra pret karu” (Культура vs війна), kuras varoņi ir slaveni ukraiņu mākslinieki un kultūras darbinieki, kuri pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā iestājušies Ukrainas bruņoto spēku rindās un aktīvi iesaistījušies brīvprātīgajā darbā.

 

Norisinājās arī divas sarunu diskusijas – pirmā no tām bija veltīta individuālajai, uzņēmumu un politiķu atbildībai un cīņai ar propagandu Krievijas izraisītā kara Ukrainā kontekstā.

 

Diskusijā piedalījās:      

* žurnāliste, Ukrainas kara reportiere un vairāku dokumentālo filmu par karu Ukrainā autore Ieva Vārna

* AS “Latvenergo” komunikācijas direktors Andris Siksnis;     

* AS “Latvijas Finieris” Padomes priekšsēdētājs Uldis Biķis;     

* Latvijas Republikas 14. Saeimas deputāte, Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedre Irma Kalniņa;     

* Ukrainas studiju centra vadītāja, mūziķe Viktorija Prituļaka.

Video ieraksts tapis sadarbībā ar Wind Films!

Savukārt otrā saruna bija par Latvijā patvērumu radušo ukraiņu mākslinieku integrāciju Latvijā.

 

Sarunā piedalījās mūziķes: 
* Anastasija Vasilenko;
* Darja Leleko;
* Viktorija Prituļaka.

Video ieraksts tapis sadarbībā ar Wind Films!

Dokumentālā filma “Karš Ukrainā. 730 dienas” (50 min)

Krievijas iebrukuma Ukrainā otrajā gadadienā TV3 ziņu dienests piedāvāja žurnālistu Ievas Vārnas un Sergeja Medvedeva dokumentālo filmu “Karš Ukrainā. 730 dienas”. Tas ir dokumentāls vēstījums, turpinājums iepriekšējai šī kara pirmajai gadadienai veltītajai filmai “Karš Ukrainā. 365 dienas”. Šī filma ir sava veida žurnālistu kara dienasgrāmata, kas stāsta ne tikai par Ukrainas iedzīvotāju un karavīru dzīvi, viņu ikdienas gaitām un situāciju kaujas laukā kara otrajā gadā, bet arī atspoguļo filmas autoru līdzpārdzīvojumu un notiekošā vērtējumu, atrodoties frontes viskarstākajos punktos. Filmā parādīta skaudrā kara realitāte – noskaņojuma maiņa, sākot ar cerībām uz pretuzbrukumu un ātriem panākumiem, skumjām par tā neizdošanos un sāpēm par milzīgajiem zaudējumiem, gribas spēku, cīņas sparu, dzimtenes mīlestību un nesalaužamo ticību uzvarai.

Filmas veidotāji: žurnālisti Ieva Vārna un Sergejs Medvedevs, producents – Valdis Francis, montāžas režisore – Anna Šteinberga, grafikas inžiniere – Jekaterina Kazimirova, teksta redaktore – Inga Krepša.

Pilnmetrāžas dokumentālā filma “Kultūra pret karu” (“Культура vs війна”, 85 min)

 

Filmas “Kultūra pret karu” (“Культура vs війна”) varoņi ir slaveni ukraiņu mākslinieki, kuri pēc krievijas iebrukuma Ukrainā iestājušies Ukrainas bruņoto spēku rindās, un kultūras darbinieki, kuri aktīvi iesaistās brīvprātīgajā darbā. Ukraina un ukraiņi karā ar krieviju, nenogurstoši pretojoties un izrādot neticamu varonību, kļūst par uzvarētāju tautu, par varoņu valsti. Ar cieņu pārvarot kara pārbaudījumus, ukraiņi virzās jaunā pašapziņas, pašidentifikācijas, valstiskuma un globāla tiesību subjekta līmenī. Filmā iekļauti šādu mākslinieku stāsti: Serhija Mihalčuka (Сергій Михальчук, operators, Ukrainas Bruņoto spēku (UBS) karavīrs), Ahtema Seitablajeva (Ахтем Сеітаблаєв, režisors, aktieris, UBS karavīrs), Serhija Žadana (Сергій Жадан, rakstnieks, mūziķis, brīvprātīgais), Tarasa Kompaņičenka (Тарас Компаніченко, kobzars, UBS karavīrs), grupas “Antitila” (“Антитіла”, mūziķi un UBS feldšeri), Kostjantina un Vladas Liberovu (Костянтин, Влада Ліберови, fotogrāfi, kara dokumentālisti), Mihaila Iļļenka (Михайло Іллєнко, kinorežisors, brīvprātīgais), Dmitro Linartoviča (Дмитро Лінартович, aktieris, UBS karavīrs), Jevhena Niščuka (Євген Нищук, aktieris, kultūras ministrs 2014.-2019. g., UBS karavīrs) un Jaroslava Pilunska (Ярослав Пілунський, operators, UBS karavīrs).

 

Pilnmetrāžas dokumentālās filmas “Kultūra pret karu” producents ir Andrijs Rizols (Андрій Різоль), režisors – Kadims Tarasovs (Кадім Тарасов), operators inscinētājs – Jurijs Gruzinovs (Юрій Грузінов). Filma tapusi kā daļa no visaptveroša projekta “Kultūra pret karu”, kas ietver 6 īsmetrāžas dokumentālās filmas, Serhija Mihalčuka un Kostjantina un Vladas Liberovu fotoizstādes, mākslas grāmatu un rakstus. Projektu veidoja asociācija “Atbalsts Ukrainas kinematogrāfa attīstībai – skaties ukrainisko!” ar Eiropas Savienības (European Union in Ukraine), fonda “МХП-Громаді” un uzņēmuma “Babilona” (Вавилон) atbalstu.

 

#CultureVSwar #CultureVSwar #EUDelegationUkraine #ДивисьУкраїнське

Festivāla lieldraugs:

ELEKTRUM_wo_slogan_Color_edited.png

Festivāla draugs:

LatvijasFinierisLogoVerticalColourNoBack

Plašāka informācija par festivālu/ More information about the festival:

  • Instagram
  • Facebook
  • TikTok
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • Spotify
  • Youtube
  • Amazon
bottom of page